Istoricul Parohiei „Sfântul Arhidiacon Ștefan” Tomești V

Istorie Noiembrie 26, 2022

Parohia cu hramul „Sfântul Arhidiacon Ștefan” Tomești V a fost înființată prin decizia Permanenței Consiliului Eparhial Iași la 7 februarie 2018, iar la 1 iunie 2019 a fost numit preot paroh Merăuță Vasile.

La data de 27 noiembrie 2022, PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, sfințește paraclisul parohial cu hramul "Aducerea moaștelor Sfântului Arhidiacon Ștefan" unde slujește cu acest prilej înconjurat de un sobor de preoți și diaconi Sfânta Liturghie, iar apoi pune piatra de temelie la locul de biserică.

La 10 octombrie 2022 este deschis șantierul și încep lucrările de excavație. În perioada februarie - martie 2023 este realizată fundația bisericii. Iar un an mai târziu încep lucrările de zidire a bisericii.

Citește alte articole despre: istoric